Corina Popa

Fondatoare - Filolog, profesor de limbă și comunicare

Povestea mea

Educaţie şi formare: doctor în Filologie, Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti şi doctorand în Studii culturale, Centrul de Excelenţă în Studiul Imaginii, Universitatea din Bucureşti; studii universitare de masterat – Studii avansate în lingvistică, Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti şi Tehnici diplomatice, Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucureşti; studii postuniversitare – Şcoala Diplomatică din Madrid, Institutul Diplomatic Român; studii de licenţă – Limba şi literatura română – limba şi literatura spaniolă, Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti.

Experienţă profesională: Consilier – Departamentul Educaţie şi Cercetare al Administraţiei Prezidenţiale (2021-prezent); Expert (etică universitară) – UEFISCDI, Fondatoare, manager – Şcoala de Gramatică (2019-prezent); Realizatoare a emisiunii „Next: educaţia viitorului” (2019-2021); Consilier pe probleme de educaţie – Parlamentul României (2017-2020); Profesor de limbă, cultură şi civilizaţie română pentru studenţii străini (în regim „plata cu ora”), Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti (2014); Stagiar – Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti” al Academiei Române, Departamentul de lexicografie (2013-2014).

Cărţi: Despre educaţie şi donquijotisme, Ed. Coresi, Bucureşti, 2019; Jurnalul călătoriei lui Gramolino. COOLegere de gramatică pentru clasa a V-a, Ed. Nomina, Piteşti, 2020 (coautor); Culegere de explicatii ale raspunsurilor la subiectele de la examenele de admitere la Facultatea de Drept, Editura Universul Juridic, București, 2021 (coautor); Jurnalul călătoriei lui Gramolino. COOLegere de gramatică pentru clasa a VI-a, Ed. Nomina, Piteşti, 2021 (coautor). Cărţi traduse: Diptic poetic, de Rodrigo Guzmán Barros, Ed. Tracus Arte, Bucureşti, 2019; Cazier poetic, de Rodrigo Guzmán Barros, Ed. Tracus Arte, Bucureşti, 2016.